Lasagne med smak av rosmarin och timjan
Min make älskar Lasagne, så efter nästan 15 år tillsammans tycke jag att det var dags. Jag googlade recept oc provlagade första receptet jag klickade upp. Och han älskade det!
Jag gjorde några justeringar från originalreceptet för att passa vad jag hade hemma. Receptkälla med originalversionen (länk).
Lasagne, 4 portioner
Ingredienser
2 gula lökar
2 vitlöksklyftor
400 g färs (blandfärs)
1 msk olja
4 msk tomatpuré
1 tsk timjan
1 tsk rosmarin
500 g passerade tomater
1 köttbuljongtärning
salt och peppar
9 lasagneplattor
Sås
5 msk matfett
5 msk vetemjöl
8 dl mjölk
salt och peppar
2 dl riven lagrad ost
Gör så här
Sätt ugnen på 175˚C.
Köttfärssås
Skala och hacka lök och vitlök. Fräs färs, lök och vitlök i oljan i en stekpanna. Tillsätt tomatpuré som får fräsa med i färsen. Krydda med timjan och rosmarin. Tillsätt krossade tomater och buljongtärning låt det koka ca 10 minuter. Smaka av med salt och peppar.
Sås
Smält matfettet och rör ner mjölet. Späd med mjölken under vispning. Låt såsen koka ca 5 minuter. Smaka av med salt och peppar.
Lasagne
Varva sås, lasagneplattor och köttfärssåsen i en ugnssäker form. Avsluta med sås och ost. Sätt in lasagnen mitt i ugnen ca 40 minuter.
No Comments